Šok při převzetí bytu. Původní majitel uřezal všechny elektrické rozvody…

29 Led

Dana Doležalová z Hradce Králové kupovala malý byt na okraji města a těšila se na chvíli, kdy bude mít od nového domova klíče. Při převzetí bytu na ní ale čekalo nemilé překvapení. Původní majitel totiž v celém bytě odstříhal elektrické vývody přímo u zdi.

„Před rokem a půl jsem se rozhodla, že se odstěhuji z domu mých rodičů a pořídím si vlastní bydlení. Vila rodičů byla sice dostatečně prostorná na to, abychom tam žili všichni, ale cítila jsem, že je potřeba se konečně osamostatnit a jet si po své vlastní dráze. Měla jsem stabilní zaměstnání i úspory, takže jsem byla rozhodnutá jít rovnou do nákupu vlastní nemovitosti, než platit nájem někomu cizímu,“ říká Dana.

Vhodný byt, který přesně odpovídal jejím požadavkům, našla po měsíci hledání. „Do práce jsem to měla čtvrt hodiny, nedaleko žijí rodiče a blízko bylo i do přírody. Mám psa a chci s ním chodit na příjemné procházky,“ vypráví Dana. Celý bytový dům prošel před rokem rekonstrukcí. Ta zahrnovala mimo jiné i zateplení fasády, nová okna a moderní výtah.

„Majitel chtěl za byt téměř dva miliony. V bance jsem si proto musela vzít hypotéku na 20 let. Kdyby nastal nějaký problém, měla bych prakticky zničený život. Od známých jsem slyšela plno šílených historek spojených s nákupem nemovitosti. Obrátila jsem se proto na odborníky, kteří byt prověřili po právní i technické stránce a navíc upravili rezervační a kupní smlouvu tak, aby pro mě nepředstavovala riziko,“ popisuje svůj postup Dana.

Koupě proběhla bez problémů a poměrně rychle. Několik dní po zápisu do katastru nemovitostí Danu kontaktoval makléř s tím, že je byt připraven k převzetí.
„Jednoznačně je nutné zkontrolovat, zda nemovitost a její vybavení odpovídá stavu, který je uvedený v kupní smlouvě a zda jsou vyklizeny všechny prostory včetně sklepu a komory. Také je třeba prověřit ty části bytu, které nebyly při minulých návštěvách přístupné, například kvůli nábytku. Nesmí se zapomenout ani na veškeré rozvody – topení, vody a elektřiny,“ popisuje nejdůležitější body inspektor nemovitostí František Valeš ze společnosti Nemoinspekt.„Z praxe víme, že mnoho kupujících považuje převzetí nemovitosti za pouhou formalitu. Už se nemohou dočkat, až budou mít konečně klíče a převzetí nevěnují dostatečnou pozornost. Naše zkušenosti ale ukazují, že takový přístup se již mnoha kupujícím vymstil. Při stěhování totiž může dojít například k významnému poškození bytu nebo jeho vybavení,“ upozorňuje na rizika Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

„Společně s makléřem a mým zástupcem jsme prošli celý byt a sepsali jsme stavy elektroměru a vodoměru. Inspektor, který byt v tu chvíli prověřoval, za námi však přišel se závažným zjištěním. Elektrické rozvody ve všech pokojích byly ustřiženy tak blízko stropu, že nebyla jiná možnost, než ještě před nastěhováním nechat rozvody opravit, v některých případech natáhnout zcela nové dráty,“ říká Dana o nepříjemném zjištění.

„Byla jsem tehdy opravdu překvapená nejen já, ale i makléř a prodávající. Inspektor nám vysvětlil, že nemuselo jít nutně o zlý úmysl. Spíš šlo o neznalost. Já bych si ale rozhodně takové věci sama nevšimla a protokol o předání bych s klidem podepsala,“ přiznává Dana.

Prodávající naštěstí svou chybu uznal a podepsal i předávací protokol, kde bylo vše zapsáno. Rozvody původní majitel nechal opravit na vlastní náklady.

Dana ušetřila 30 tisíc korun. V praxi to ovšem bývá často naopak. Řada kupujících chce mít přejímku nemovitosti po všech strastech spojených s nákupem co nejrychleji za sebou a kvůli tomu přehlédne i závažný problém.

„Pokud při přejímce zjistíte jakékoliv závady či nesrovnalosti, zapište je do předávacího protokolu společně s tím, jak budou zjištěné závady odstraněny, kým a do jakého termínu. Pokud nemovitost není možné z nějakého důvodu převzít, předávací protokol nepodepisujte. Sepište však s prodávajícím zápis z jednání, kde uvedete, proč nebylo možné nemovitost převzít a jak budete situaci dále řešit,“ varuje Alena Wenigrová.

NA CO SI DÁT POZOR PŘI PŘEJÍMCE BYTU:

  • Ověřte, zda vybavení odpovídá stavu uvedenému v kupní smlouvě
  • Ověřte funkčnost instalací a technického vybavení – topení topí, voda teče, světlo svítí, dveře a okna jdou bez problémů otevřít
  • Zkontrolujte, zda jsou všechny předmětné prostory vyklizeny
  • Zaznamenejte výrobní čísla a stavy všech měřidel
  • Zaznamenejte počet předaných klíčů od jednotlivých prostor
  • Všechny zjištěné závady či nesrovnalosti, včetně toho kým, jak a do kdy budou odstraněny, sepište do předávacího protokolu
  • Pokud není možné nemovitost převzít, sepište s prodávajícím zápis z jednání
  • Sjednejte si v kupní smlouvě sankce za případné prodlení s předáním nemovitosti
Autor: 

Zdroj:http://bydleni.idnes.cz/prevzeti-bytu-0f7-/stavba.aspx?c=A150223_151332_stavba_web

Sdílejte tento článek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *